Σχολικό Παρατηρητήριο Τεχνητής Νοημοσύνης

Σας προσκαλούμε στο Σχολικό Παρατηρητήριο Τεχνητής Νοημοσύνης του Λυκείου Τραγαίας που βρίσκεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://schoolpress.sch.gr/aiso.

Πρόκειται για ένα ηλεκτρονικό περιοδικό που συγκεντρώνει θέματα επικαιρότητας για την Τεχνητή Νοημοσύνη, άρθρα για προσωπικότητες που βοήθησαν στην εξέλιξή της, αλλά και τις σκέψεις μας για το ηθικό πλαίσιο μέσα στο οποίο πρέπει να αξιοποιηθεί.

Η συντακτική ομάδα αποτελείται από μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης του Λυκείου μας και εργάστηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων Πληροφορικής και Φιλοσοφίας.

ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΡΑΓΑΙΑΣ ΝΑΞΟΥ ΠΑΕΙ… ΒΟΥΛΗ ΕΦΗΒΩΝ

Το Γενικό Λύκειο Τραγαίας Νάξου, συμμετέχοντας σταθερά στο πρόγραμμα της προετοιμάστηκε και φέτος για τις εργασίες της ΚΕ΄ συνόδου που θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά, σύμφωνα με την απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπή του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία. Το Λύκειο Τραγαίας επιλέχθηκε με βάση μικτά κριτήρια μαζί με άλλα 299 ελληνικά σχολεία, για να πάρει μέρος στις σχετικές διαδικασίες. Το φετινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα φέρει τον τίτλο «Βουλή των Εφήβων-Βήματα δημοκρατίας: Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή». Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η εξοικείωση των εφήβων με τις αρχές και τις αξίες της δημοκρατίας, με τον τρόπο λειτουργίας και τον ρόλο του Κοινοβουλίου, η άσκηση δημοκρατικών πρακτικών και η ενεργοποίηση των εφήβων για θέματα που απασχολούν το σχολείο, την κοινότητα αλλά και την ευρύτερη κοινωνία. Η προσωπική έκφραση, η δημιουργικότητα, ο προβληματισμός, ο διάλογος και η συμμετοχή αποτελούν τους βασικούς πυλώνες της διαδικασίας ολοκλήρωσης των εργασιών.

Λήψη βαθμολογίας Πανελλαδικών με SMS

Όσοι συμμετείχαν φέτος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις μπορούν να εγγραφούν μέχρι 6 Ιουλίου στο https://smsresults.minedu.gov.gr  για να λάβουν τις βαθμολογίες τους με SMS.

Καλά αποτελέσματα !

Παραλαβή απολυτηρίων και κωδικών μηχανογραφικού

Ενημερώνουμε τους αποφοίτους της σχολικής χρονιάς 2020-21 πως μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο από σήμερα Παρασκευή 25/6 προκειμένου να παραλάβουν το απολυτήριό τους καθώς και τους κωδικούς για την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου.

Αποστολή Ελέγχων Προόδου

Σας ενημερώνουμε ότι οι Έλεγχοι Προόδου των μαθητών έχουν σταλεί στην διεύθυνση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) των γονέων / κηδεμόνων των μαθητών.

Σε περίπτωση μη παραλαβής του Ελέγχου Προόδου, οι γονείς / κηδεμόνες μπορούν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με το σχολείο.

Υπενθύμιση για self test

Υπενθυμίζουμε ότι οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων θα πρέπει σήμερα Πέμπτη 10 Ιουνίου να κάνουν το πρώτο διαγνωστικό self test. Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να πραγματοποιηθεί επιβεβαιωτικό τεστ (PCR ή rapid test ) μέχρι την Κυριακή 13 Ιουνίου.

Οι υποψήφιοι προσερχόμενοι στο Εξεταστικό Κέντρο οφείλουν να φέρουν μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ.

Δρομολόγια ΚΤΕΛ για τις Πανελλήνιες

Σας ενημερώνουμε ότι τις μέρες διεξαγωγής των Πανελληνίων Εξετάσεων τα λεωφορεία θα αναχωρούν από τα χωρία σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Ώρες Αναχώρησης Λεωφορείων

Εξεταστικό Κέντρο Ειδικού Μαθήματος Αγγλικών

Σας ενημερώνουμε ότι ως εξεταστικό κέντρο για το ειδικό μάθημα των Αγγλικών για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις έχει οριστεί το Ζάννειο Πρότυπο ΓΕΛ Πειραιά.

Απόσπασμα απόφασης ορισμού εξεταστικού κέντρου.

Αναστολή λειτουργίας τμημάτων

Σας ενημερώνουμε πως τα τμήματα B2 και Β Ανθρωπιστικών Σπουδών θα βρίσκονται σε αναστολή λειτουργίας έως και την Δευτέρα 24/05, λόγω επιβεβαιωμένου κρούσματος κορωνοϊού, σύμφωνα με απόφαση της ΔΔΕ Κυκλάδων.

Οι μαθητές των τμημάτων αυτών παρακολουθούν τα μαθήματα εξ αποστάσεως, με βάση πρόγραμμα που τους έχει αποσταλεί ηλεκτρονικά.

Ενημέρωση για την επανέναρξη των μαθημάτων μετά το Πάσχα

Τη Δευτέρα 10-05-2021 το σχολείο μας επανέρχεται στη δία ζώσης λειτουργία του με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται από τις σχετικές διατάξεις για την αποφυγή διάδοσης του Covid-19:

• τήρηση αποστάσεων,
  • υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους αλλά και
  • διενέργεια self test δύο φορές την εβδομάδα, Κυριακή και Τετάρτη.

Μπορούν πλέον οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας να προμηθευτούν από τα φαρμακεία του νησιού τα self test με την επίδειξη του ΑΜΚΑ των μαθητών.

Μετά τη διενέργεια του τεστ οι κηδεμόνες είναι υποχρεωμένοι να δηλώσουν το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr/ και να τυπώσουν την Κάρτα μαθητή την οποία θα πρέπει να φέρουν μαζί τους οι μαθητές προκειμένου να τους επιτραπεί η είσοδος στις σχολικές αίθουσες.

Καλή αρχή να έχουμε με υγεία και αισιοδοξία!